Home Kariyer Geliştirme Nasıl Zengin Olunur? Zengin Olmanın Yolları
Nasıl Zengin Olunur? Zengin Olmanın Yolları

Nasıl Zengin Olunur? Zengin Olmanın Yolları

0

Aslında zengin olmak istiyorsanız bir zengin akıl hocanız olması lazım. Ben daha zengin değilim, ama zengin olmak için elimden gelenini yapıyorum, sürekli kendimi geliştiriyorum, bu paraya tapmak değildir, çoğu kişi zengin olmak isteyenleri paraya tapmakla suçlar. Bu doğru değildir, bir insanın mali özgürlüğe kavuşmak istemesi normaldir. Bunun gibi cahil kimseler genelde “parayla mutluluğu satın alamazsın” gibi anlamsız cümleleri kullanıyorlar. Demek ki nereden satın alacaklarını bilmiyorlar.

Sizin için bu yazımda öğrendiğim en iyi zengin olmanın yollarını anlatacağım.

Zengin Olmanın En İyi Yolları

1. Kendi işinizi kurun ve daha sonra onu satın.

1

Bu zengin olmak için en etkili ve kanıtlanmış yoldur. Eğer gerçek müşteri ihtiyacına yeni bir yaklaşım bularak ve bunun için kârlı bir iş kurarsanız başarı kaçınılmazdır. Bu yazılım şirketi olabilir, danışmanlık veya yatırım bankacılığı olabilir. Sağlam bir şirket kurmak için muhtemelen yıllarca sıkı çalışmak gerekebilir. Riskler yüksek olduğu için yeni kurulan şirketler genelde başarısız olur. Bunun için girişimcinin tüm becerilerine sahip olmanız lazım, azimli ve çalışkan olmazsanız başarısız olursunuz. Elbette çok çalışmaktan bahsetmiyorum, zeki çalışmak her zaman çok çalışmaktan iyidir. Bir söz vardır: “Çok düşün, az konuş, daha az yaz”.

2. Geleceği parlak olan start-up’a katılın ve hisse senedi alın.

2

Eğer bir veya birden fazla şirketlerin sermaye pozisyonlarını biriktirebilirseniz, eğer şirket büyürse, ya da batmazsa veya büyük bir şirkete satılırsa ciddi bir sermaye kazancı fırsatı doğar. Start-up’ların sadece çok az kısmı büyük sermaye kazançları gerçekleştirmede başarılı olur, yani oranlar iyi değildir. Her halükârda kendi yargınızı kullanarak hangi iş fikirlerinin ve hangi yönetim ekibinin başarılı olacağını sezebilirsiniz. Apple, Google ve Microsoft ilk çalışanları bu esasa göre milyoner oldular.

3. Bir serbest meslek uzmanı olarak yeteneklerinizden yararlanın.

serbest-meslek-uzmani-olarak-zengin-olmak

Eğer pazarlanabilir beceri geliştirebilirseniz ve bağımsızlığınızı korursanız, ciddi ödüller elde edebilirsiniz. Spor yıldızları, yazarlar ve şovmenler böyle zengin oluyor. Genelde serbest meslek uzmanı bir şirket için çalışandan daha fazla kazanç fırsatlarına sahip. Riskler de vardır. Fakat daima serbest meslek sahibi olursanız ve işi bırakırsanız maalesef nakit akışı da duracaktır. Çünkü para kazanmak için çalışmak zorundasınız, bu yüzden bir yandan çalışırken, diğer yandan kendi şirketinizi kurmaya başlamalısınız.

4. Gayrimenkul işi yapmak.

3

Emlak satın alarak, sonra da geliştirip satmak önemli bir sermaye pozisyonunu oluşturmanın köklü bir yoludur. Önemli unsurlardan biri borç para alarak yatırımınızdan kaldıraç elde edebilirsiniz. Örneğin $200,000 borç aldınız ve kendiniz de $50,000 ekleyerek fiyatı $250,000 olan emlak satın aldınız. Daha sonra bu emlakı geliştirerek $400,000 gibi bir fiyata sattınız. Emlak değeri 60% arttı, fakat 50 bin dolarınız dört katına yükseldi. Elbette gayrimenkul işi de her iş gibi risklidir, doğru alanlarda doğru emlakları seçmeniz lazım ve onları zekice geliştirmek lazım. Emlak piyasası dalgalanmadayken risk altındasınızdır. Ancak, bu yol uzun vadede servet biriktirmek için kanıtlanmış bir yoldur.

5. Hisse senedi portföy oluşturun.

5

Eğer uzun süre boyunca hisse senetlerine istikrarlı yatırımlar yapabiliyorsanız ve temettüler ile yeniden yatırım yaparsanız büyük servet elde edebilirsiniz. Elbette hisse senetleri yükseldiği gibi düşebilir de, küçük yatırımcılar portföyleri batarken cesaretlerini kaybederler. Fakat hisse senedi de gayrimenkul gibi uzun vadede iyi bir yatırımdır. Çoğu borsayı kumar olarak bilir, ancak bu işte zeki olanlar genelde kazanır, şanslılar da belki birkaç kere kazanabilir, ancak bilgisiz ve kendisini bu alanda geliştirmeyenler de daima kaybederler. Borsa sayesinde zengin olmak istiyorsanız, kendinizi bu alanda sürekli geliştirmeniz lazım, size Peter Lynch’in kitaplarını öneririm.

 

Ebruli "Hakkımda bilgin yoksa fikrin de olmasın."

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir