Home E- Haber Ünlü İş Adamı Hayatını Kaybetti…
Ünlü İş Adamı Hayatını Kaybetti…

Ünlü İş Adamı Hayatını Kaybetti…

0

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir vefat etti…

İş dünyası yasta. Ünlü iş adamı İbrahim Cevahir hayatını kaybetti. Cevahir, adını taşıyan holdingin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyordu.

ibrahim-cevahir

İBRAHİM CEVAHİR KİMDİR?

İbrahim Cevahir, 1938 yılında Trabzon Çaykara’da Ulucami Köyü’nde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren, ailesine destek olmak için çalışmaya başladı. 13 Şubat 1948 Perşembe günü, Güneysu vapuruyla 5 günde Trabzon’dan İstanbul’a geldi ve amcasıyla birlikte Babaeski’ye gitti. Burada bakırcı ve kalaycı çırağı olarak 6 ay çalıştı. Daha sonra 1953 yılında kardeşi Reşad ile beraber İstanbul Karaköy’de işçilere ve küçük esnafa yönelik çalışan dört masalı bir lokanta açtı.

LOKANTA İŞLETMECİLİĞİNDEN MÜTEAHHİTLİĞE

1956 yılın da Karaköy Kemeraltı caddesinde başlayan kamulaştırma faaliyetleri işlerinin bozulmasına neden oldu. Lokantayı kapatmak zorunda kaldı. 1959 yılında askerken Ankara’da inşaat taşeronluğu yaptı. 1959 yılında Ankara’da yaptığı askerlikten sonra bata çıka çeşitli denemelerden sonra 1961’den 1962’ye girerken bir belge alarak müteahhit oldu. Afyon Sultandağı İçme Suyu ve binalarıyla başlayarak bu işe devam etti. Zamanında okula gidemediği için dışarıdan imtihanlarına girerek ilk ve ortaokulu bitirebildi ama son sınıfa kadar gelebilmesine rağmen 1971 yılında başlayan Libya’daki işleri dolayısıyla bunu devam ettiremedi, lise diploması alamadı. Libya’daki projeleri bitirdikten sonra, Libya’da iş tamamlayan ilk Türk müteahhit oldu.

CEVAHİR ŞİRKETLER GRUBUNU KURDU

Daha sonra kardeşleri Mehmet ve Reşad ile birlikte İstanbul’da Cevahir Şirketler Grubu’nu kurdu. 1975 yılında Libya’da çalışırken 3500 kişi olan şirket kadrosu, 1978 yılında Suudi Arabistan’da alınan işlerden sonra 8 bin kişiye çıktı. Yurtdışında ve yurtiçinde çok önemli yatırımları gerçekleştiren İbrahim Cevahir, Türkiye’de turizme de el attı. İstanbul’da yaptırdığı birçok otelden sonra, 2002 Mayıs’ında 323 yataklı, biri 5 bin, diğeri 3 bin kapasiteli 21 kongre salonu ile 4000 kişilik bir balo salonu bulunan ve Avrupa’nın en büyük kongre merkezlerinden biri olan İstanbul Grand Cevahir Hotel’i açtı.

İbrahim Cevahir Ekim 2005’te İstanbul Şişli’de Cevahir Alışveriş Merkezi’ni hizmete soktu.

Ebruli "Hakkımda bilgin yoksa fikrin de olmasın."

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir