Home E- Haber E-ticaret Sitelerinin Reklamı Nasıl Yapılır?
E-ticaret Sitelerinin Reklamı Nasıl Yapılır?

E-ticaret Sitelerinin Reklamı Nasıl Yapılır?

0

E-ticaret sitesi açıldıktan sonra satış yapılabilmesi için ürünlerin tüketicilere tanıtılması gerekir. Aksi taktirde e-ticaret siteniz sadece açıldığı ile kalır. Sipariş alınamaz ve idealler de olan cirolara ulaşılamaz. Bu sebeple e-ticaret sitelerinin reklamı nasıl yapılır detaylı bir şekilde bilinmesi gerekir.

E-ticaret sitenizin reklamını iki farklı yöntemle yapabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi ücretli diğeri ise ücretsiz çalışmalardan oluşmaktadır. Şimdi dilerseniz alt kategoriler şeklinde e-ticaret sitelerinin reklamı nasıl yapılır anlatalım.

A. E-TİCARET SİTELERİ İÇİN ÜCRETSİZ REKLAM ALANLARI

Herhangi bir ücret ödemeden kendi çalışmalarınız ile ve doğal yöntemlerle yapılan reklam ve tanıtım çalışmalarıdır. Arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya optimizasyonu (SMO), bloglar, tanıtım yazıları, ürün yorumları, forumlar olmak üzere 6 kategoriye ayrılabilir.

1. Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorlarının istekleri ve algoritmaları doğrultusunda yapılan ve istenen bir kelimede ya da kelime bütününde daha üst sıralara çıkmanızı sağlayan çalışmalardır. SEO nedir konu başlıklı makalemi okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2. Sosyal Medya Optimizasyonu

Sitenizde eklenen ürünlerin, haberlerin ve makalelerin ve bütün bunlarla birlikte yapmış olduğunuz kampanya çalışmalarının etkileyici görseller ile birlikte sosyal paylaşım siteleri üzerinde paylaşılması çalışmasıdır. Facebook, Twitter, Google Plus, Tumblr, Instagram, Linked In gibi sosyal paylaşım sitelerinde sayfalar açılarak görselleri ile birlikte ürün paylaşımları yapılabilir. Kampanyalar oluşturulabilir. Siteniz bu sayfalara entegre bir şekilde çalıştırılabilir. Arama motoru optimizasyonuna son zamanlarda en fazla katkısı olan çalışmalar arasında yer almaktadır.

3. Blog Çalışması

Ürünlerinizi sitenize eklediğiniz zaman, o ürün ile ilgili arama yapan kullanıcıları sitenize çekme ihtimaliniz bulunmaktadır. Çünkü Google ve diğer arama motorları sitenize botlarını göndererek arama dizinlerinde eklemeler yapacaklardır. Yapılan SEO çalışmalarına göre sıralamalarınızda değişimler gözlenecektir ancak ürünleri destekleyici blog syafalarınızın olması önemlidir. Bu önem şu şekilde açıklanabilir. Örnek olarak her gün düzenli bir şekilde makale yazdığınızı düşünelim. Bu makale ürünlerinizin özelliklerini, ürünleriniz hakkında haberleri içersin. Yazmış olduğunuz makaleler sayesinde bu bilgileri öğrenmek isteyen kullanıcılara ulaşabilir ve daha sonra ücretsiz bir şekilde ilgili makalede ürününüzün reklamını yapabilirsiniz. Hem arama motorlarında daha fazla indexe sahip olur hem de daha fazla kullanıcının sitenizi ziyaret etmesini sağlayarak ürün satışlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

4. Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları demek sitenize başka siteler tarafından referans verilmesi demektir. Ne kadar fazla referansınız olursa o kadar fazla arama motorları tarafından sitenize gösterilen önem fazla olacaktır. Bu konuda şuna dikkat edilmelidir. Sürekli tanıtım yazısı hizmet,i verilen sitelere ücret ödeyerek makale yazdırılmamalıdır. Yapacağınız çalışmalar veya şirket adına sahip olduğunuz diğer özel sitelerde kendi tanıtımlarınızı yapabilir, haber sitelerinde üyelikleriniz mevcut ise sahip olduğunuz ürünler hakkında haberler paylaşabilir veya özel olarak diğer büyük sitelerin, sitenizi tanıtmasını sağlayabilirsiniz.

5. Ürün Yorumları

Bir ürüne ne kadar fazla olumlu ya da olumsuz yorum yapılırsa o ürün sayfası arama motorları ve kullanıcılar nezlinde o kadar çok değerli olacaktır. Arama motorları için değerli olacaktır çünkü sayfada kalma süreleri artacak, ürüne yorum yazıldıkça doğal bir şekilde içerik eklenerek güncel tutulacaktır. Kullanıcılar için önemlidir çünkü ürün yorumlarını okuyarak satın alımlarını yönlendireceklerdir.

6. Forumlar

Forumlar e-ticaret sitelerinizin reklamlarını yapabileceğiniz büyük bir kanaldır. Özel olarak forumlardan alacağınız üyelikler ve buralara sunmuş olacağınız katkılar karşılılığında kendi reklamlarınızı da kısmi olarak yapmanıza izin verilecektir. Yazacağınız makaleler ile birlikte hem foruma hem de e-ticaret sitenize destek olabilirsiniz. Örnek olarak Wmaraci, Fuub, r10, ForumDonanımHaber, İyinet gibi forum sitelerini önerebilirim. Google’a forum siteleri yazarak da diğer bürün siteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

B. E-TİCARET SİTELERİ İÇİN ÜCRETLİ REKLAM KANALLARI

E-ticaret sitelerinize belirli bir bütçe ayırarak ücretli reklamlar alabilirsiniz. Google adwords, youtube reklamları, facebook reklamları ve diğer sitelerden alınan ücretli reklamlar olmak üzere 4 farklı kategoriye ayırabiliriz.

Diğer sitelerden alınan reklamlar ise sektörünüze uygun ve yüksek hitli olan sitelerden alınabilecek olan reklamlardır. Bu reklamlar direkt olarak aylık ödemeli olarak ya da satışlar üzerinden komisyonlar verilerek yaptırılabilir.

Ebruli "Hakkımda bilgin yoksa fikrin de olmasın."

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir