Home Google Google News Nedir? Google News’e Nasıl Kayıt Olunur? Google News’in Avantajları Nelerdir?
Google News Nedir? Google News’e Nasıl Kayıt Olunur? Google News’in Avantajları Nelerdir?

Google News Nedir? Google News’e Nasıl Kayıt Olunur? Google News’in Avantajları Nelerdir?

0

Merhaba arkadaşlar. Seo ile ilgilenenlerin son günlerde dilinden düşüremediği Google News hakkında bir yazı paylaşma ihtiyacı duydum. Bu yazı ile birlikte Google News hakkında her türlü bilgiye ulaşabilecekseniz.

Google News Nedir? Google News’e Nasıl Kayıt Olunur? Google News’in Avantajları Nelerdir?

Türkiye’de haber sitesi kavramının çok ciddi anlamda yaygın hale gelmesi ile birlikte Google News kavramı da bir o kadar önem arz eder hale geldi. Arama motorları zaman içerisinde kendilerini her türlü web sitesini en ideal halde listeleyebilmek için geliştirdi. Google News, insanların en iyi haber sitelerine kolay yoldan ulaşması için büyük bir imkan haline geldi.

Peki Google News nedir? Nasıl kullanılır? Google News’e kolay yoldan girmenin yolları nelerdir? Yanıtları bu yazımızda bulabileceksiniz.

Google News Nedir?

Google arama motorunun zaman içerisinde getirdiği bir listeleme sistemidir. News sistemine başvuran haber siteleri, Google arama motoru tarafından en ince detayları ile incelenerek bu sisteme kayıt edilir. Google arama sonuçlarının üst kısmında yer alan HABERLER kısmında News kayıtlı siteler listelenir. Bu da doğrudan nitelikli hit kaynağı anlamına gelir.

Google News Avantajları Nelerdir?

Haber siteleriniz, sektörel anlamda çok ciddi bir rekabetin içerisinde yer alacak. Google News kayıtlı siteler her ne olursa olsun rekabette 5 – 6 adım daha önce olacak. Web sitenize getileri ise;

 1. Arama motoru üzerinden gelen nitelikli ziyaretçi (hit) artışı gözlemlenir.
 2. Google Adsense yerleşim kurallarına bağlı olarak gelirlerinizde artış olur.
 3. Ajanslardan, kurumlardan ya da sosyal yapılanmalardan reklam almanız kolaylaşır.
 4. Alexa değerleriniz global ve yerel olarak ciddi anlamda düşer.
 5. İndex hızınız hatırı sayılır şekilde artar.
 6. Otoriter diye tabir ettiğimiz Google VIP site sınıfına dahil olursunuz.
 7. Çok ciddi bir SPAM yapmadığınız sürece ceza alma riskiniz olmaz.
 8. Birçok siteye nazaran SEO yatırımını daha cüzi tutarsınız.
 9. Kısa zaman içerisinde marka olabilirsiniz.

Google News Başvurusu / Kayıt Nasıl Yapılır?

Google Haberler Yayıncı Merkezi bunun için özel bir başvuru sayfası oluşturmuştur. DMOZ sistemini bilenler iyi bilir. Kayıt esnasında vereceğiniz bilgiler çok önemlidir. Burada sizden istenen bilgileri en ince detayları ile paylaşın. Sitenizi tanıtırken Google News Yönergeleri içerisinde yer alan tüm bilgileri derinlemesine inceleyin. Bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun ve yukarıdaki linke tıkladığınızda karşınıza çıkan doğrulama seçeneklerini de eksiksiz yapın. Başvuru formunu gönderdiğiniz andan itibaren 2 – 3 haftalık bir inceleme süreci içerisine gireceksiniz.

 

Google News Web Sitesi Kayıt Kriterleri Nelerdir?

Google şirketi, haber sistemini diğer arama motorlarından farklı tutmak ve kaliteli içerikleri insanlara sunabilmek adına bu sistemi son derece ince eleyip sık dokuyor. Bunun için web sitelerinde olmazsa olmaz bazı özellikler istiyor. Sırası ile bunları inceleyelim.

1- Web Tasarım (Tema) Seçiminizin Uyumlu Olması

Google bunun için öncelikle script yapısına dikkat eder. Türkiye’de bu anlamda kendini ispatlamış hazır haber sistemleri vardır. Haber Teması tamamen Google News politikalarına uygun şekilde geliştirilmelidir.

2- Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Sitenizde köşe yazarları kısmı ve bu yazarlara ait yazılar mutlaka ki olmalıdır. Sitenin anasayfasında sidebar (sağ blok) kısmında bu yazarların resimli olarak listelenmesi artı puan kazandırır. Bununla birlikte yazarlarınız tamamen gerçek fotoğraflar ve kişiler ile listelenmelidir. Bunun detayları gerektiğinde Google tarafından kontrol edilebilir.

Her yazarınız için adını ya da adını soyadını içeren siteniz uzantılı mail adresi mutlaka olmalıdır. Buna örnek olarak info@ebruaydin.com.tr mail adresi örnek verilebilir. Bu mailler de aktif bir şekilde yazarın kullanımında olmalıdır.

3- Künye ve İletişim Sayfası

Bir haber sitesinin Google News sitesi için olmazsa olmaz kriteri İLETİŞİM sayfasıdır. Bu iletişim sayfasında her ne olursa olsun gerçek bilgiler paylaşın. ADRES, TELEFON NUMARASI, MAİL BİLGİSİ gibi bilgileri doğru bir şekilde paylaşmalısınız.

KÜNYE sayfası ise tam bir kriterdir. Künye sayfanız yok ise onay almanız çok zor olacaktır. Künya sayfası içerisinde görsel bir düzenin olması önemlidir. Bununla birlikte tüm yazarlarınızın resimleri, mail ve kişisel bilgilerinin bu sayfada listelenmesi son derece iyi olacaktır. Google News Kalite Yönergeleri çerçevesinde künya sayfasında olması gereken net bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • İmtiyaz Sahibi
 • Genel Yayın Yönetmeni
 • Editörler
 • Gece Editörleri
 • Reklam Sorumlusu
 • Sitenizin Sisteminin Yazılımsal ve İsim Bilgileri
 • Adres ve Telefon Numaralarınız
 • Var ise Vergi ve Mali Müşavir Bilgileriniz
 • Hukuk Sorumlusunun Bilgileri
 • Gizlilik Politikası ve Yayın İlkeleri (Ayrı Sayfalarda Oluşturulabilir ve Künye’de Linklenebilir)
 • Abonesi Olduğunuz Ajans Var ise Bilgileri (Logo Koymanız Avantaj Sağlayacaktır)
 • Hizmet Aldığınız Servis Sağlayıcısı Bilgileri (Hosting Şirketiniz – Logo Koymanız Avantaj Sağlayacaktır)

4- Güncel, Özgün ve Okunma Oranı Yüksek Haber Girişi

Bir haber sitesinin olmazsa olmazı kendisini okutan haberlerdir. Google News İçerik Yönergesi incelendiği zaman haber sitelerinde tüm haberlerde en az %80 özgünlük oranı aranır. Alıntı haberler ile ilerleyen siteler genel olarak 3.sınıf web sitesi olarak nitelendirilir. Sitenize özgün haber girmeniz, sizleri Google News nezdinde benzersiz kılmak için en önemli kriter olur.

Güncel ve okunması muhtemel haberleri tüm siteler ile birlikte özgün olarak girmek sizleri bir adım ileri taşır. Alıntı haberler yapıyor iseniz şayet günde 30 – 40 aralığında haber girişi yapmanız mantıklı olacaktır. Özgünleştirme yapmak yine tavsiyemiz. Yazıların gerçekten haber formatında olması önemlidir. İnsanlara haberi detayları ile anlatmak önemlidir.

5- Haber’den Ziyade Bilgi İçerikli Yazılar Girin

Konseptiniz haber sitesi olabilir. Ancak her şeyden önce BİLGİ SİTESİ sınıfındasınız. Blog ya da Genel kategorisi altında insanların araması muhtemel konuların başlıklarını açarak bu anlamda bilgiler sunun. Benzersiz içerik, kısa ve öz bilgi sizleri daima çok daha ileriye götürecek, Google News kriterlerinde bir adım daha ileri taşıyacaktır.

6- Ajans Abonelikleri Büyük Avantaj

Haber sitelerinizin ajanslar üzerinde kaydının olması ya da gazetecilik / haber üzerine dernek üyeliklerinin olması büyük avantajdır. Günümüzde Anadolu Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı gibi şirketler haber sitelerini analiz ederek ciddi anlamda alım yapmaktadırlar. Sizler, bu ajans sistemlerine kayıt olur ve KÜNYE sayfanızda logo ile birlikte tüm detaylarını arama motorlarına sunarsanız fark yaratırsınız.

7- Sitenin Header (En Üst Kısım) Düzeni

Scriptinize bağlı olarak değişir. Ancak haber sitelerinde iki kademeli menü olur. Bu menünün düzeni size kalmış. Ancak ya en üstte ya da en altta KÜNYE, İLETİŞİM, HAKKIMIZDA, REKLAM gibi alanların yer alması önem arz eder. Ana menünün üstünde ya da altında olmasında sakınca yoktur. Yukarıda verdiğimiz sayfalar doğrudan bilgilendirme kategorisine girdiği için aynı düzende yer almalıdır.

8- Sitenin Footer (En Alt Kısım) Düzeni

Bu kısımda her ne olursa olsun kullandığınız haber yazılımının isim ve sürüm bilgilerinin olmasına özen gösterin. Yazılımın resmi sayfasına da link vermeyi unutmayın. Yine KÜNYE, İLETİŞİM, HAKKIMIZDA, GİZLİLİK POLİTİKASI gibi sayfaları Footer alanında bulundurmanız mantıklı olacaktır. Bunlar dışında footer düzenini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Yeni Web Sitelerinde Google News Çalışmaları

 1. Öncelikle yeni açtığınız bir web sitesi ile hemen başvurmayın.
 2. Sitenizde yer alan tüm kategorileri günlük özgün içerikler ile haber nitelikli yazılar ile doldurun.
 3. Köşe yazarlarınızın içerik girmelerini sağlayın. Onlara özel mail bilgileri oluşturun. Künye sayfasınızı yukarıdaki kriterlere göre oluşturun.
 4. Genel bilgi içerikli doğrudan bilgilendirmeye yönelik içerikler paylaşın.
 5. Yeni web sitelerine hemen reklam yerleşimi yapmayın. Bir süre bekleyin. Hit almaya başladıktan sonra reklam yerleşimi yapın.
 6. Webmaster Tools doğrulamalarınızı ve kayıtlarınızı eksiksiz bir şekilde yapın.
 7. Sitenize başlangıçta gerçekten kaliteli backlinkler alarak destekleyin. Alexa düşüşü sağlayın.

Sosyal medya hesaplarınızı etkin bir şekilde kullanın. Sosyal medya hesapları için özel görseller hazırlayarak vuruculuk yapın ve sitenize sosyal medyadan hit çekin. Google Panda 3.0 Algoritması uyarınca SEO’nun önemli bir kuralıdır.

Not : Web sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarınin ise ;  /%postname%-%post_id%.html şeklinde olması önerilir.

Bu yazımızda Google News hakkında hemen hemen her şeyden bahsetmiş bulunmaktayız.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle.

İlgili Yazım: Haber Siteleri İçin Seo Nasıl Yapılır?

Ebruli "Hakkımda bilgin yoksa fikrin de olmasın."

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir