Home Google Google Arama Sonuçlarını Nasıl Belirliyor?
Google Arama Sonuçlarını Nasıl Belirliyor?

Google Arama Sonuçlarını Nasıl Belirliyor?

0

Google’da bir arama yaptığınızda belirli algoritmaya göre sıraladığı sonuçları görürsünüz. Google’ın yayınladığı bazı kaynaklara göre bu sonuçları belirlemek için sadece otomatik bir sistem yok. Search quality ekibindeki arkadaşlar bazı manuel kontroller yaparak sonuçların iyileştirilmesini sağlıyorlar. Şimdi bunu nasıl yapıyorlar biraz irdeleyelim.

aramasonuc

Google’da “Mercedes” araması yaptığımızda çıkan sıralamaları bir inceleyelim.

Mercedes Türkiye

Mercedes Global Sitesi

Arabam.com Mercedes Kategorisi

Sahibinden.com Mercedes Kategorisi

Türkçe Wikipedia

İngilizce Wikipedia

Mercedes Amerika Sitesi

Otoaraba.com Mercedes Kategorisi

Mercedes AMG Sitesi

Mercedes Finans Sitesi

Bu sıralamanın benzerini “Honda”, “BMW” gibi aramalarda da rahatça görebilirsiniz. Peki bu sonuçları belirlemek için nasıl bir manuel süreç işliyor.

Search Quality ekibindeki arkadaş ilk olarak ana bir sorgu belirliyor, örneğin “Mercedes“. Bu sorguyu aratan kullanıcının amacı ne olabilir ? ” Mercedes” araması yapan kullanıcı bi adet Mercedes marka araba satın almak istiyordur ve bu araba ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacı vardır.” 

Daha sonra search quality ekibi arama sonuçlarındaki siteleri, kullanıcının aradığında istediği bilgilere ulaşıp ulaşamamasına bağlı olarak önem sırasına göre işaretliyor. Örneğin “1. sırada mutlaka Mercedes’in Türkiye sitesi bulunmalı, sonrasında ilan siteleri ve Wikipedia sayfaları kullanıcının amacına ulaşması için doğru sayfalar olacaktır “şeklinde bir mantık yürüterek bu sonuçları düzenliyor. Bu sonuçlar da daha sonrasında benzer aramalar için bütün algoritmaya uygulanıyor.

Ayrıca ekiptekiler sitelere bakarken ilan sitelerinde gerçekten ilanların yer aldığını, bilgi içeren sitelerin fotoğraf da içerdiğini ve eticaret sitelerinin sepet kısımlarının olduğunu ve satın alma yapılabildiğini manuel olarak kontrol ettiklerinden dolayı, web sitenizin amacını belirleyip bu doğrultuda çalışmalar yapmanız sitenizin sıralamaları ve trafiği açısından daha etkili olacaktır.

Ebruli "Hakkımda bilgin yoksa fikrin de olmasın."

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir