Home Fotoğrafçılık Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin 4 Altın Kural
Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin 4 Altın Kural

Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin 4 Altın Kural

0

Açıkçası, fotoğraf çekmenin bir kuralı yoktur. Öncelikle bunu belirteyim. Ama yine de dikkat edersek harika eserler ortaya çıkarabileceğimiz bazı taktikler vardır. Bunlar 4 kural da olabilir, 7 kural da, 11 kural da…

Şimdi 4 kuralından bahsedeceğim.

1. Çapraz Hatlar

Mümkün olursa eğer, çapraz hatları kullanın.

222222

Çapraz çizgiler, gözünüzün odak noktasında yoğunlaştırmanın etkili bir yoludur. Bu şekilde kullandığınız çizgiler yardımı ile fotoğrafın etkisini artırabilirsiniz. Bu çizgiler yol olabilir, ağaç sırası da… akıp giden bir nehir, denize uzanmış bir rıhtım… Bakın ve görün! Farklı yönlerden gelen çizgiler daha da etkileyici olacaktır.2. Geometrik Şekiller

Geometrik şekillerin fotoğrafınızda dengelenmesi sayesinde etkileyici görüntüler ortaya çıkabilir.

4444444444444


Geometrik şekillerle etkili bir kompozisyon oluşturmanın en kolay yollarından biri, çerçevenin sağ ve sol tarafına bir nesne yerleştirip, orta kısma da etkili bir nesne yerleştirerek üçgen modelini elde etmektir.

3. Üçler Kuralı – Altın Oran

En sık kullanmamız gerekecek olan kural bu olabilir.  

fgdfhd

 

Kompozisyon denilince, ilk öğretilen kurallardan birisidir bu kural. İnsan gözünün bir fotoğrafta dikkatini çeken ilk noktalardır, altın noktalarımız.


4. Doğal Çerçeveler

vvvvvvv


Fotoğrafınızı çekerken ön plana doğal bir çerçeve eklemek, fotoğrafınızın ilgi merkezini istediğiniz yöne çekmenize yardımcı olacaktır. Bir dal parçası, bir pencere kapağı, ağaçlar… çevrenize biraz dikkatle bakmanız yeterlidir.


***

Teknikleri bilmek önemlidir. İyi bir fotoğrafçı bu teknikleri içselleştirmiştir. “Bu teknikle çekmeliyim.” diye düşünmez, o teknikle çeker.

Gerisi belki biraz şans, biraz da beceriye bakar.

ALINTI

Ebruli "Hakkımda bilgin yoksa fikrin de olmasın."

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir